Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP AI Main Camera |
| Front Camera | 5MP Front Camera |
| Features | AI Camera, HDR, Portrait Mode, Night Mode |
| Display | |
| Size | 6.75-inch IPS LCD Display |
| Resolution | 1600 × 720 (HD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | Up to 670 nits |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 6400 (6nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 with XOS |
| Memory & Storage | |
| RAM | 8GB RAM + Virtual RAM Expansion |
| Storage | 256GB Internal Storage |
| Expandable | Up to 2TB via microSD |
| Battery | |
| Capacity | 6000mAh Battery |
| Charging | 18W Fast Charging |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Rating | IP64 Dust & Splash Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wi-Fi | Dual-band Wi-Fi |
| Build & Design | |
| Weight | Approx. 199g |
| Design | Slim Stylish Matte Finish |




Reviews
There are no reviews yet.