Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP Primary Camera (Large Sensor) |
| Telephoto | 50MP Periscope Telephoto Camera with OIS |
| Ultra-Wide | 50MP Ultra-Wide Camera |
| Front Camera | 32MP Front Camera |
| Features | Hasselblad Color Calibration, 4K 120fps Video, AI Imaging |
| Display | |
| Size | 6.59-inch AMOLED Display |
| Resolution | 2760 × 1256 (FHD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Technology | ProXDR, HDR Support |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| GPU | Mali-G1 Ultra |
| OS | Android 16 with ColorOS 16 |
| Memory & Storage | |
| RAM | 16GB LPDDR5X RAM |
| Storage | 512GB UFS 4.1 Storage |
| Expandable | Not Supported |
| Battery | |
| Capacity | 7025mAh Silicon-Carbon Battery |
| Charging | 80W Fast Charging + 50W Wireless Charging |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP68 + IP69 Water & Dust Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| NFC | Supported |
| Build & Design | |
| Weight | Approx. 200g |
| Design | Premium Glass & Metal Design |





Reviews
There are no reviews yet.