Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP Primary Camera with OIS |
| Ultra-Wide | 8MP Ultra-Wide Camera |
| Macro | 2MP Macro Camera |
| Front Camera | 32MP Front Camera |
| Features | 4K Video, AI Portrait, Night Mode |
| Display | |
| Size | 6.67-inch AMOLED Display |
| Resolution | 1080 × 2400 (FHD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | Up to 1200 nits |
| Performance | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 15 with ColorOS |
| Memory & Storage | |
| RAM | 12GB RAM |
| Storage | 256GB Internal Storage |
| Expandable | Supports microSD Card |
| Battery | |
| Capacity | 5800mAh Battery |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP68 / IP69 Water & Dust Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Wi-Fi | Dual-band Wi-Fi |
| Build & Design | |
| Weight | Approx. 192g |
| Thickness | 7.7 mm Slim Design |
| Design | Premium Glow Finish Design |


Reviews
There are no reviews yet.