Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP Primary Camera with OIS |
| Telephoto | 50MP Telephoto Camera (3.5x Optical Zoom, OIS) |
| Ultra-Wide | 8MP Ultra-Wide Camera |
| Front Camera | 50MP Front Camera |
| Features | 4K Video, AI Portrait, Ultra Steady Video |
| Display | |
| Size | 6.59-inch AMOLED Display |
| Resolution | 1256 × 2760 (1.5K) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 8350 (4nm) |
| GPU | Mali-G615 MC6 |
| OS | Android 15 with ColorOS |
| Memory & Storage | |
| RAM | 12GB LPDDR5X RAM |
| Storage | 256GB UFS 3.1 Storage |
| Expandable | Not Supported |
| Battery | |
| Capacity | 6000mAh Battery |
| Charging | 80W SUPERVOOC Fast Charging |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP66 + IP68 + IP69 Water & Dust Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| NFC | Supported |
| Build & Design | |
| Weight | Approx. 187g |
| Thickness | 7.4 mm Slim Design |
| Design | Velvet Glass Premium Finish |


Reviews
There are no reviews yet.