Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200MP Ultra-Clear Camera with OIS |
| Telephoto | 50MP Telephoto Camera (3.5x Optical Zoom) |
| Ultra-Wide | 50MP Ultra-Wide Camera |
| Front Camera | 50MP Ultra-Wide Selfie Camera |
| Features | 4K HDR Video, Ultra-Steady Video, AI Photography |
| Display | |
| Size | 6.78-inch AMOLED Display |
| Resolution | 2772 × 1272 (FHD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 8450 |
| Gaming | 120FPS Gaming Support with AI HyperBoost |
| OS | Android 16 with ColorOS 16 |
| Memory & Storage | |
| RAM | 12GB LPDDR5X RAM |
| Storage | 512GB UFS 3.1 Storage |
| Expandable | Not Supported |
| Battery | |
| Capacity | 6500mAh Battery |
| Charging | 80W SUPERVOOC + 50W AIRVOOC Wireless |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP66 + IP68 + IP69 Protection |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 / 7 |
| NFC | Supported |
| Build & Design | |
| Thickness | 7.65 mm Slim Design |
| Weight | Approx. 205g |
| Design | Glass Body with Aerospace-grade Frame |


Reviews
There are no reviews yet.