Description
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | 50MP AI Main Camera |
| Front Camera | 8MP Front Camera |
| Features | AI Camera, Night Mode, Portrait Mode |
| Display | |
| Size | 6.8-inch LCD Display |
| Resolution | 1570 × 720 (HD+) |
| Refresh Rate | Up to 144Hz |
| Brightness | Up to 1200 nits |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | realme UI 6.0 (Android 15) |
| Memory & Storage | |
| RAM | 8GB RAM + Dynamic Expansion |
| Storage | 256GB Internal Storage |
| Expandable | Supports microSD Card |
| Battery | |
| Capacity | 7000mAh Titan Battery |
| Charging | 45W Fast Charge + Reverse Charging |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Rating | IP66 / IP68 / IP69 Dust & Water Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Wi-Fi | Dual-band Wi-Fi |
| Build & Design | |
| Weight | Approx. 215g |
| Design | Rugged Durable Design |


Reviews
There are no reviews yet.