Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200MP Ultra-Clear Main Camera, f/1.88, OIS, 1/1.56″ sensor |
| Ultra-Wide | 8MP Wide-Angle Camera, 120° FOV |
| Front Camera | 50MP Eye AF Selfie Camera, 92° Wide-Angle |
| Features | Aura Light, Multifocal Portrait, AI Imaging |
| Display | |
| Size | 6.77-inch AMOLED Display |
| Resolution | 2392 × 1080 (FHD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | Up to 1600 nits peak brightness |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 7360 Turbo (4nm) |
| GPU | Mali-G615 |
| OS | Funtouch OS 15 (Android 15) |
| Memory & Storage | |
| RAM | 12GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Expandable | Not Supported |
| Battery | |
| Capacity | 6500mAh Battery |
| Charging | 90W FlashCharge |
| Type | Li-ion Battery |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP68 + IP69 Dust & Water Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Wi-Fi | Dual-band Wi-Fi |
| Build & Design | |
| Design | Slim Curved Design |
| Weight | Approx. 190g |


Reviews
There are no reviews yet.