Description
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | 50MP Main Camera + Auxiliary Sensor |
| Front Camera | 5MP Front Camera |
| Features | Night Mode, Portrait, AI Camera |
| Display | |
| Size | 6.74-inch LCD Display |
| Resolution | 1600 × 720 (HD+) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | Up to 1200 nits |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
| Architecture | Octa-core Processor |
| OS | OriginOS / Funtouch OS (Android based) |
| Memory & Storage | |
| RAM | 8GB RAM (Extended RAM Supported) |
| Storage | 256GB Storage (Variant Based) |
| Expandable | Supports microSD Card |
| Battery | |
| Capacity | 6500mAh Battery |
| Charging | 44W FlashCharge |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Rating | IP65 Dust & Water Resistance |
| Connectivity | |
| Network | 5G Supported, Dual SIM |
| Bluetooth | Bluetooth 5.x |
| Wi-Fi | Dual-band Wi-Fi |
| Build & Design | |
| Design | Slim Durable Design |
| Protection | SGS 5-Star Drop Resistance |


Reviews
There are no reviews yet.