Description
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50MP ZEISS Main Camera, OIS |
| Telephoto | 50MP ZEISS Telephoto Camera, Periscope Lens, Macro Support |
| Ultra-Wide | 8MP Ultra-Wide Camera |
| Features | ZEISS Optics, Street Photography Mode |
| Front Camera | |
| Specifications | 50MP Front Camera |
| Display | |
| Size | 6.31-inch AMOLED Display |
| Resolution | 1216 × 2640 |
| Technology | LTPO AMOLED, 1.5K Resolution |
| Performance | |
| Processor | MediaTek Dimensity 9300+ |
| Architecture | 4nm Octa-core Processor |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory & Storage | |
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB UFS 3.1 |
| Expandable | Not Supported |
| Battery | |
| Capacity | 6500mAh (Typical) |
| Type | Lithium Battery |
| Charging | |
| Wired | 90W FlashCharge |
| Wireless | Not Supported |
| Security & Protection | |
| Fingerprint | In-display Fingerprint Sensor |
| Rating | IP68 + IP69 Dust & Water Resistance |
| Build & Design | |
| Design | Compact Flat Design |
| Weight | Approx. 186g |
| Thickness | Slim Body (~8mm) |



Reviews
There are no reviews yet.